Awards and Recognition

2017-18

Boys Cross Country

  • Emerald City League Champions
  • Tam P. '18 - All-League Team
  • Jamie P. '18 - All-League Team
  • Keegan M. '20 - All-League Team
  • Milo G. '20 - All-League Team
  • Dylan C. '19 - All-League Team
  • Tony Wu '19 - All-League Team
  • Allen Wood, Catherine Bisignano, Joe Bisignano, Lauren Hammerle, Annie Tempest - Emerald City League Coaches of the Year

Girls Cross Country

  • Emerald City League Champions
  • Macenna H. '19 - second place finish at State Meet, All-League Team
  • Isa M. '18 - All-League Team
  • Scout S. '20 - All-League Team
  • Greta H. '20 - All-League Team
  • Grace P. '19 - All-League Team
  • Haylie B. '21 - All-League Team
  • Lanie R. '20 - All-League Team
  • Julia H. '18
  • Catherine Bisignano, Allen Wood, Joe Bisignano, Lauren Hammerle, Annie Tempest - Emerald City League Coaches of the Year

Girls Soccer

  • Allegra M. '18 - Second-Team All-League
  • Sonya M. '18 - Second-Team All-League
  • Savita W. '18 - Second-Team All-League
  • Ella A. '21 - Emerald City League Rookie of the Year

Boys Ultimate

  • Sebastian J. '18 - First-Team All-League
  • Gray D. '19 - First-Team All-League

Volleyball

  • Hanna A. '18 - First-Team All-League
  • Scarlett D. '19 - Emerald City League Co-Most Valuable Player, First-Team All-League
  • Melat F. '19 - Emerald City League Rookie of the Year, First-Team All-League

2016-17

Pictured above: Tibs Proctor '17

Boys Basketball

  • Academic State Champions
  • Isaiah J. '19 - First-Team All League
  • Nick Marsh '17 - First-Team All League
  • Jamie C. '19 - Second-Team All League
  • Sam Fein - Emerald City League Coach of the Year

Girls Basketball

  • Emerald City League Team Sportsmanship Award
  • Catherine Carr '17 - Second-Team All League

Boys Cross Country

Girls Cross Country

  • State Champions
  • Emerald City League Team Sportsmanship Award
  • No. 1 ranked Division II team in nation
  • Joe Bisignano - Coach of the Year
  • Isa M. '18 - third place finish at State Meet
  • Macenna H. '19 - League champion
  • Joe Bisignano - Coach of the Year

Boys Soccer

  • Emery Hirschfeld-Smith '17 - Second-Team All League

Track and Field

  • League Champions
  • Isa M. '18 - State Champion (800m), second in state (1600m), third in state (3200m)
  • Tibs Proctor '17 - State Champion (3200m), second in state (1600m)
  • Macenna H. '19 - second in state (3200m)

Boys Ultimate

  • Carson Turner '17 - First-Team All League
  • Sebastian J. '18 - First-Team All League

Girls Ultimate

  • Emerald City League Champions
  • Catherine Carr '17 - First-Team All League
  • Lila Forde '17 - First-Team All League
  • Nina A. '19 - Second-Team All League
  • Ray McCann '17 - Second-Team All League
  • Sonya M. '18 - Emerald City League Rookie of the Year

Volleyball

  • Scarlett D. '19 - First-Team All League
  • Kendall Ford '17 - Second-Team All League
  • Hanna A. '18 - Honorable Mention All League

2015-16

Pictured above: Matias Lazo-Fanning '17

Boys Basketball

  • Nick Marsh '17 - First-Team All League

Girls Basketball

  • Catherine Carr '17 - Second-Team All League

Boys Cross Country

  • Emerald City League Team Sportsmanship Award
  • Tibs Proctor '17 - State Champion
  • Tam P. '18 - second in state
  • Dylan C. '19 - Emerald City League Rookie of the Year

Girls Cross Country

  • Emerald City League Team Sportsmanship Award
  • State Champions
  • Isa M. '18 - third in state
  • Joe Bisignano - Emerald City League Coach of the Year

Boys Soccer

  • Matias Lazo-Fanning '16 - First-Team All League

Track and Field

  • Tibs Proctor '17 - State Champion (3200m, 1600m)
  • Maya Jackson '16 - State Champion (400m), third in state (200m)
  • Isa M. '18 - second in state (800m, 1600m), third in state (3200m)

Boys Ultimate

  • Emerald City League Team Sportsmanship Award
  • Eli Conard '16 - First-Team All League
  • Nick Marsh '17 - First-Team All League

Girls Ultimate

  • State Champion runner ups
  • Emerald City League Champions
  • Catherine Carr '17 - Most Valuable Player and First-Team All League
  • Lila Forde '17 - First-Team All League
  • Ari Nelson '16 - Honorable Mention All League
  • Nina A. '19 - Emerald City League Rookie of the Year